Gümüş Kent

Yaban Hayatını Korumak Bir İnsanlık Görevidir

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yaban hayvanlarını korumak, yaşamlarına destek olmak ve en önemlisi her canlının yaşama hakkının olduğu ve de ekosistemde yerinin olduğu bilinciyle ağır geçen kış şartlarında doğaya yem bırakılması planlanmış. Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü de bu uygulamayı hayata geçirdi. Bölgemizde Kış Şartları […]

Yaban Hayatını Korumak Bir İnsanlık Görevidir
23 Ocak 2019 - 17:16 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yaban hayvanlarını korumak, yaşamlarına destek olmak ve en önemlisi her canlının yaşama hakkının olduğu ve de ekosistemde yerinin olduğu bilinciyle ağır geçen kış şartlarında doğaya yem bırakılması planlanmış. Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü de bu uygulamayı hayata geçirdi.

Bölgemizde Kış Şartları Zor Geçiyor

Dört mevsim görülebilen ülkemizde, bazı bölgelerde kış şartlan çok zorlu geçmektedir. Gümüşhane’de kışı sert geçiren illerden biridir. Kar yüksekliği bazı bölgelerde 2 metreye ulaşmakta, bu da hayvanların yiyecek bulmasını zorlaştırmaktadır. Bilinçsiz ve zamansız olarak kış şartlarında vatandaşların iyi niyetle doğaya yemek bırakmaları veya bilmeden bıraktıkları yemek artıkları hayvanların kolay yem bulmaya alıştırıp insanlara yaklaşmalarına ve doğada hayatta kalma becerilerini kaybetmelerine neden olabilmektedir.

Doğaya Yem Bırakılıyor

Gümüşhane Şube müdürlüğü her yıl hava şartlan kötüleştiğinde yaban hayvanları için doğaya yem bırakmaktadır. Yem bırakımı için yaban hayvanlarının rahat ulaşabileceği insan etkisinden uzak bölgeler seçilmektedir. Yemleme çalışması yapılan alanlarda hayvanlar avcılara kolaylıkla hedef olabileceğinden buralarda Şube Müdürlüğü olarak koruma çalışmalarını arttırıyor. Yırtıcı hayvanlar için bırakılan yemler av duygularını köreltmemek için efor sarf ederek ulaşabilecekleri yerlere bırakılmaktadır. Karnivor (etçil) hayvanlar için yemek artıkları, herbivor (otçul) hayvanlar için besi yemi ve ot-yonca belirlenen uygun noktalara bırakılmaktadır. Kesimhane artıklarının  kullanımı birçok zoonoz hastalığı tabiata yayabileceğinden, hayvan ve halk sağlığı açısından, kesinlikle çiğ et ve sakatatlarla besleme yapılmamaktadır.

Ekolojik Denge Korunuyor

Küresel iklim değişikliği nedeniyle zor geçen kış şartları, köylerde tarım ve buna bağlı nüfusun azalmasına bağlı olarak özellikle kuşların kış mevsiminde zorluk çekmemesi, biyolojik çeşitliliğimizin azalmaması, kuş türlerinin aç kalıp göç etmemesi için ekolojik dengelerin de bozulmadan yaban hayatını desteklememiz gerekir. Gümüşhane Şube Müdürlüğü yaptığı bu yemleme çalışmaları sayesinde yaban hayvanları kışı atlatıp hayatlarına devam edebilmektedir.

Bu hususta bizim ulaşılan yerlere il özel idaresi ekipleri, Köylere Hizmet Götürme Birliği ekipleri ulaşarak yem bırakmaktadırlar. Ayrıca sivil toplum örgütleri, vakıflar, avcı dernekleri, muhtarlar aracılığı ile yemleme yaparak hem farkındalık oluşturmak hem de var olan toplumsal duyarlılığı canlı tutmak için yemleme yapılmaktadır. Ayrıca Hazreti Ömer’in dediği gibi ‘*Dağlara buğday serpin, Müslüman ülkede kuşlar aç demesinler” diye de yemlemeye özen gösterilmektedir.

Yemlemede şu hususlara dikkat edilmelidir: Yemleme aşırı kar yağışı olduğu zamanlar, aşırı soğuk olduğunda veya doğal bir afet olduğunda yapmalıyız. Bunların dışında bilinçsiz yemleme yaban hayvanlarının yem bulma becerilerinin kaybolmasına neden olabileceği gibi hazırcılığa alışması nedeniyle doğada yaşamını sürdürmede zorlanırlar. Bilinçsiz sürekli yemlemede Karnı tok olması nedeniyle hareketsiz kalır donma tehlikesi geçirebilir ama yem bulmak için hareket eden yaban hayvanı hem aktif olur hem de yem bulma becerileri körelmez gelişir.

Gümüşhane’de Şube Müdürlüğü 2011 yılından bu yana toplam 28,520 kg yem doğaya bıraktı. 2018-2019 dönemi için 3 ton buğday ve 1 ton ot alınmış olup, 750 kg yemek artığı 2018 kışı itibarı ile hayvanlar için uygun ortamlara bırakılmıştır.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER