Gümüş Kent

Valilik İnceleme Komisyonu Kurdu

Hafta sonu Şiran Fen Lisesi Kampüsünde meydana gelen çökme olayının ardından Gümüşhane Valiliği İnceleme Komisyonu kurdu. Gümüşhane Valiliği tarafından yapılan açıklamada okul inşaatında fiziki gerçekleşmenin yüzde 95 olduğu belirtilerek eğitim kampüsünün 13 milyon 280 bin TL bedelle ihale edildiği açıklandı. 13 Milyonluk YATIRIM Gümüşhane valiliğinden yapılan açıklamada “13.280.000 TL bedelli Şiran Fen Lisesi İnşaatı 2015 […]

Valilik İnceleme Komisyonu Kurdu
05 Şubat 2019 - 14:52 'de eklendi.

Hafta sonu Şiran Fen Lisesi Kampüsünde meydana gelen çökme olayının ardından Gümüşhane Valiliği İnceleme Komisyonu kurdu.

Gümüşhane Valiliği tarafından yapılan açıklamada okul inşaatında fiziki gerçekleşmenin yüzde 95 olduğu belirtilerek eğitim kampüsünün 13 milyon 280 bin TL bedelle ihale edildiği açıklandı.

13 Milyonluk YATIRIM

Gümüşhane valiliğinden yapılan açıklamada “13.280.000 TL bedelli Şiran Fen Lisesi İnşaatı 2015 yılı yatırım programına alınarak; 16 derslikli okul binası, 200 öğrenci kapasiteli öğrenci pansiyonu ve spor salonu ile birlikte 15.01.2015 tarihinde ihale edilmiştir. İhale Etken Gayrimenkul İnş. San. Ltd. Şti. üzerinde kalmıştır. Fiziki gerçekleşme %95 oranında tamamlanmıştır.

VALİ TAŞDEMİR TALİMAT VERDİ

03.02.2019 tarihinde çevre istinat duvarlarının bazı bölümlerinde çökme, devrilme ve kapalı spor salonu çatısında çökme meydana gelmiştir. Olay günü ilk aşamada can ve mal güvenliğine yönelik olarak olay yerinde Sayın Valimizin talimatları çerçevesinde gerekli olan bütün önlemler alınmıştır.

KOMİSYON KURULDU

Olayın oluş şekliyle ve sebebiyle ilgili olarak; Valilik Makamının talimatlarıyla Gümüşhane Üniversitesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü teknik elemanlarından müteşekkil teknik inceleme ve araştırma komisyonu kurulmuş, Vali Yardımcısı başkanlığında da idari araştırma başlatılmıştır. Düzenlenen raporlar doğrultusunda gerekli işlemler yapılacaktır. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde meydana gelen olayda yeni yapılan okulun çatısı kar nedeniyle yıkılırken okulu çevreleyen istinat duvarı da çöktü. Ölü ve yaralıların bulunmadığı göçük olayında Şiran Devlet Hastanesi yolu bir süre ulaşıma kapandı. 2015 yılında ihale edilen ve 2016 yılında inşaatına başlanan yeni Şiran Fen Lisesi kampüsünün Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından henüz teslim alınmadığı öğrenildi.

Olay sonrası bölgeye akın eden vatandaşlar okul inşaatı ve İstinat duvarının yeni yapıldığını belirterek “ Yağan karın ağırlığına dahi dayanamayacak durumda bir okul inşa etmişler. Bu inşaat yapılırken hiç denetleme yapılmadı mı ?  Şiran kış şartlarının hakim olduğu bir bölge. Burada yapılan yatırımlar mevsim şartları göz önüne alınarak yapılıyor. Çocuklarımızı eğitim için gönderdiğimiz  okul binası yağan kara dayanamayacak kadar zayıfsa biz kime güvenelim. Devlet yatırımları bu kadar denetimsiz olur mu? Okulun Yeni eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlaması planlanıyordu. Görünüş olarak son derece modern ve öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde inşa edildi. Fakat bu göçük olayı bizlere gösterdi ki denetimlerin yetersiz” diyerek  tepki gösterdiler.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER