Gümüş Kent

Şampiyonun Kayakları

Kentler, her zaman yetiştirdiği siyasetçi, bilim adamı, sanatçı ve sporcu gibi değerlerle anılırlar. Bu kentler içerisinde yer alan Gümüşhane ise Meydan Larousse’de ilk Türk sporcu olarak yer alan ve kayak sporunu sadece Gümüşhane’ye değil tüm Türkiye’ye sevdiren milli sporcu Muzaffer Demirhan ismi her zaman ön sıralarda yer aldı. Kayak malzemelerinin ilkel ve ilkel olduğu kadar […]

Şampiyonun Kayakları
16 Ağustos 2018 - 9:05 'de eklendi.

Kentler, her zaman yetiştirdiği siyasetçi, bilim adamı, sanatçı ve sporcu gibi değerlerle anılırlar. Bu kentler içerisinde yer alan Gümüşhane ise Meydan Larousse’de ilk Türk sporcu olarak yer alan ve kayak sporunu sadece Gümüşhane’ye değil tüm Türkiye’ye sevdiren milli sporcu Muzaffer Demirhan ismi her zaman ön sıralarda yer aldı.

Kayak malzemelerinin ilkel ve ilkel olduğu kadar da zor elde edildiği yıllar. Zigana yolunda uygun ağaç parçaları toplamaya başlıyor. Burunları en kıvrık olanları seçiyor. Bayburt’ta marangoza giderek altlarını düzelttiriyor. Düzelttirmesine düzelttiriyor ama üzerinde nasıl duracak? Hamamdan bir çift takunya alıyor ve düzelttirdiği, uçları kıvrık ağaçların üzerine çivi ile çakıyor. Eline de 2 sopa alıyor ve işte her şey hazır.

Zirveye En Çok Yakışan Adamlardandı

Zirveye en çok yakışan adamlardandı. İlginç bir hikaye ile kayağa 12 yaşında başlamıştı. Dile kolay; tam 21 yıl aralıksız Türkiye Şampiyonu olmuş ve 119 kez milli formayı giyerek Türk spor tarihinde ulaşılması güç bir rekora imza atmıştı. 21 yıl boyunca milli formayı sırtından çıkarmamış; 1948 İtalya, 1956 İsviçre, 1960 ABD ve 1964 Avrupa Kış Olimpiyatları’nda ay yıldızlı forma ile piste çıkmıştı. 40 yaşında son kez Türkiye Şampiyonu olarak olimpiyat vizesi aldığında, ‘artık yetiştirdiğimiz gençler gitsin’ diyerek bu hakkından feragat etmese, günümüzde hala 4’te kalan olimpik katılım sayısını ‘geçilemeyecek’ noktada bırakmış olacaktı. Türk Milli takımının olmadık zorluk ve yokluklar içinde katıldığı olimpiyatlarda en iyi derecesi 25.lik olacaktı… 2002’de 74 yaşında vefat ettiğinde arkasında ‘buruk’ dağlar,  yüzlerce öğrenci, sayısız madalya ve kupa, dünya beşinciliği, Balkan Şampiyonlukları ve Gümüşkayak Tesislerindeki kayaklarını bıraktı.

O Bir Şampiyondu
Muzaffer Demirhan, 16 yaşında milli formayı giydi. Meydan Larousse’de ilk Türk sporcu olarak yer aldı. 1948 İsviçre, 1956 İtalya, 1960 ABD ve 1964 Avrupa Kış Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil etti. Dünyada 4 kış olimpiyatına katılan tek sporcudur. Halen dünya klasmanında beşinci sıradadır. 1948-1960 yılları arası 21 yıl aralıksız, araya hiç kimse girmeksizin Türkiye şampiyonu oldu. 2 Balkan şampiyonluğu, 1 Balkan ikinciliği, dünya ve beynelmilel şampiyonluğu bulunmaktadır. Her yerde, her evde Muzaffer Demirhan konuşulurdu.

Dağların Delisiydi

Gümüşhane, Muzaffer Demirhan’ı hep “dağların delisi” olarak tanıdı. Demirhan, bu unvanını kayak sporuna gönülden sevdalanması ve o kıt imkânlarla kayak uğruna yaptığı büyük fedakârlıklar ve gösterdiği cesaretle almıştı. Ailesi, çocukları, işi ve her şeyi ikinci planda kaldı. Onun için kayak vazgeçilmezdi. Gümüşhane kayağa onun o yıllarda gösterdiği başarıdan dolayı sevdalanmıştı.

Gümüşhane Bağrına Basmıştı

Gümüşhaneli çocuklar ve gençler kayak sporunu ve bu sporun öncüsü Muzaffer Demirhan’ı adeta bağrına basmıştı. Gençler kötü alışkanlıklardan ve boş işlerden sıyrılarak Muzaffer Demirhan’ı örnek almaya başlamışlardı. O ayağı kırılsa da kayak sevdasından vazgeçmemişti. Karşıyaka Mahallesi’nde kendi yaptığı atlama kulesinden kartal gibi yükselerek atlaması Gümüşhaneli minik yüreklerde keyifli hazlara neden olurdu. Onun adı kısa zamanda Gümüşhane’de ve çok yakın zamanda bölgede ve daha sonra tüm ülkede duyulur olmuştu. Muzaffer Demirhan, başarıları ve namıyla Gümüşhane’nin ve Türkiye’nin gururuydu.

“Kayakları Hazine Değerindedir”

Zigana Gümüşkayak Tesisleri işletmecisi Mehmet Eroğlu, tesislerde gözü gibi koruduğu Muzaffer Demirhan’ın kayakları için, “O kayaklar bizim için hazine değerindedir” dedi.

Muzaffer Demirhan adının kayak pistine verildiğini anımsatan Eroğlu, “Türkiye’nin ve dünyanın tanıdığı bu eşsiz sporcumuza ait kayaklarını işletmemizde gözümüz gibi bakıyoruz. Hala orijinalliklerinden hiçbir şey kaybetmemiş gibi ilk günkü özelliklerini koruyor. Kayakları çok merak edenler oluyor. Bizler de elimizden geldiği kadar anlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER