Gümüş Kent

“Kararlı ve Birlikte Hareket Edeceğiz”

Torul’da Hidroelektrik Santraline Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor, “Harşit Özgür Aksın Platformu” Kuruldu. Gümüşhane’nin Torul ilçesine kurulacak olan Hidroelektrik Santraline (HES) karşı tepkiler gün geçtikçe çığ gibi büyüyor. Oluşan tepkileri dile getirmek için Torul ilçesinde “Harşit Çayı Özgür Aksın Platformu “ kuruldu. Platform adına açıklama yapan İsmail Aydın, “Bizlerin ve çocuklarımızın geleceğini olumsuz yönde etkileyecek olan […]

“Kararlı ve Birlikte Hareket Edeceğiz”
08 Şubat 2019 - 16:25 'de eklendi.

Torul’da Hidroelektrik Santraline Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor, “Harşit Özgür Aksın Platformu” Kuruldu.

Gümüşhane’nin Torul ilçesine kurulacak olan Hidroelektrik Santraline (HES) karşı tepkiler gün geçtikçe çığ gibi büyüyor.

Oluşan tepkileri dile getirmek için Torul ilçesinde “Harşit Çayı Özgür Aksın Platformu “ kuruldu.

Platform adına açıklama yapan İsmail Aydın, “Bizlerin ve çocuklarımızın geleceğini olumsuz yönde etkileyecek olan bu projeye karşı çıkmalıyız” dedi.

Aydın, yaptığı açıklamada, Harşit Çayı’nın suyunun İkisu köyü mevkisinden alınarak Harşit Çayı güney yamacından bir tünel vasıtası ile Çit Deresi’nin Harşit Çayı’na kavuştuğu yerde santrale akıtılacağını söyledi.

Bu durumda İkisu köyünden Torul’a kadar evi, bahçesi, tarlası, işyeri, su kuyusu olan herkesin menfi yönde etkileneceğini dile getiren Aydın, şunları kaydetti: “Ayrıca tünel güzergahı boyunca doğaya, yeraltı su kaynaklarına, Harşit Çayı’ndaki canlı popülasyonuna, orman varlığına ve burada sayamayacağım birçok yönden zararlar verecektir. Bizlerin ve çocuklarımızın geleceğini olumsuz yönde etkileyecek bu projeye karşı çıkmalıyız. Bu amaçla toplu, kararlı ve birlikte hareket edebilmek için iletişim amaçlı “HARŞİT ÖZGÜR AKSIN” adlı Whatsapp grubu oluşturduk. Bundan sonra bu grup üzerinden haberleşmeye ve dayanışmaya devam edeceğiz.”

“Geniş Katılımlı Toplantı Tertip Ettik”

Aydın, Torul’da geniş katılımlı toplantı tertip ettiklerini ifade ederek, daha sonra şunları söyledi: “Bir dilekçe ile Gümüşhane Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’ne müracaat ederek bu proje ile ilgili her türlü bilgi, belge ve dokümanları talep ettik. Gümüşhane Valiliği ve Torul Kaymakamlığını ziyaret ederek bu projeye karşı olduğumuzu ifade ettik. Torul’da yapmış olduğumuz toplantıda Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğünden alacağımız bilgi ve belgeler ışığında konuya vakıf bir avukat bulup hukuki süreç başlatmaya karar verdik. Bu amaçla yöre halkından gönüllülük esasına dayanan bir bütçe oluşturmaya karar vererek bir miktar bağış topladık. Bu işle ilgili mali ve hukuki süreci takip edecek bir platform oluşturmaya karar verdik. Bu projenin uygulanmasına karşı olduğumuzu kamu oyuna ve ilgililere duyurmak üzere 09.02.2019 Cumartesi günü (bugün) saat 14.30’da Çit köprüsü yanında HES şantiye sahası yanında toplanarak bir basın açıklaması yapılması planlanmıştır.”

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER