Gümüş Kent

Emniyet ve jandarma ortak parmak izi sistemi faili meçhul olayları aydınlatıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı kendi aralarında paylaştığı parmak izi kayıtlarında neticesinde 2 bin 765 faili meçhul olay aydınlatıldı. Öte taraftan FETÖ, PKK terör örgütlerine ait örgütsel materyallerden elde edilen 15 binden fazla parmak izi de her iki kurumun ortak parmak izi sistemine kaydedildi. Parmak izi faaliyetlerinin etkin ve verimli şekilde yürütülmesini sağlamak […]

Emniyet ve jandarma ortak parmak izi sistemi  faili meçhul olayları aydınlatıyor
04 Şubat 2019 - 12:53 'de eklendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı kendi aralarında paylaştığı parmak izi kayıtlarında neticesinde 2 bin 765 faili meçhul olay aydınlatıldı. Öte taraftan FETÖ, PKK terör örgütlerine ait örgütsel materyallerden elde edilen 15 binden fazla parmak izi de her iki kurumun ortak parmak izi sistemine kaydedildi.
Parmak izi faaliyetlerinin etkin ve verimli şekilde yürütülmesini sağlamak ve zaman kaybını önlemek amacıyla, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile geçen yıl Jandarma Genel Komutanlığı, Otomatik Parmak İzi ve Avuç İzi Teşhis Sistemi (OPTES) ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Otomatik Parmak İzi Teşhis Sistemi’nden (APFIS) karşılıklı parmak izi sorgulanmasına dair protokol imzalandı. İki kurumun sistemlerindeki parmak izlerini karşılıklı birbirine açmasıyla birçok faili meçhul olay da çözüme kavuştu.

EMNİYET VE JANDARMA ORTAK PARMAK İZİ SİSTEMİYLE FAİLİ MEÇHUL OLAYLARI AYDINLATILIYOR PARMAK İZİ SAYESİNDE SON 3 AYDA 2 BİN 765 FAİLİ MEÇHUL OLAY AYDINLATILDI TERÖR ÖRGÜTLERİNE AİT ÖRGÜTSEL MATERYALLERDEN ELDE EDİLEN 15 BİNDEN FAZLA PARMAK İZİ SİSTEME KAYDEDİLDİ

Parmak izi ile 9 faili meçhul terör olayı da çözüldü
Geçen yılın Temmuz ayında Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Üçtaş köyü kırsalında terör örgütü mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, terör örgütünün sözde Karadeniz Bölge sorumlusu ‘Zeynel’ kod adlı Mehmet Yakışır etkisiz hale getirilmişti. Mehmet Yakışır’dan alınan parmak izlerinin OPTES- APFIS veri tabanında bulunan parmak izleriyle karşılaştırılmasıyla, 9 faili meçhul terör olayının sorumlularından olduğu tespit edildi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER